Advance Paris X-A220 EVO Stereo Power Amplifier
Our new X-A220EVO monophonic power amplifier delivers 220W (at 8 ohms).
The X-A220EVO features a 700 VA toroidal transformer. After rectification, four 10,000 µF / 80 V capacitors smooth the DC current. The power stages call for a triple push-pull of complementary NJW0281G / NJW0302G transistors, delivering up to 220W (8 ohms) in class AB.
Product Information
Shipping & Returns
Description