Wet Sounds REVO 12 XXX V4-B 12" SPL Marine Subwoofer (Each)
12 inch SPL Marine Subwoofer. The REVO12-XXX is the one of the only SPL marine woofer in the world. Advanced acoustical engineering and high end components make the REVO12-XXX the subwoofer of choice for those looking for extreme bass. Cutting edge computer aided design and full finite element anaylis give you a woofer built for extreme use. Weighing in at over 30 pounds! With the REVO12-XXX, not only do you get killer bass but also some additional ballast! Powder Coated gloss black cast aluminum frame, high stiffness matte black polypropylene/carbon fiber/glass fiber cone, heavy duty magnetic system, high roll santoprene thermoformed rubber surround, fiberglass former, 4" dual voice coil, gold plated screw down binding posts, integrated multi part cooling system with t yoke heat sink and combination peripheral/pole piece venting ensures high power and low voice coil temperatures.
Specs
Impedance: Dual 2 ohms
Resistance: 1.0 Ohm
Sd: 510.7 cm2
Xmax: 11 mm
Mms: 242 g
Voice Coil Size: 4.0 inches
Fs 40 Hz
Vas 24 Liters
Qms 5.00
Qes 0.42
Qts 0.39
Bl (T*m) 11.9
Le (mH) 0.5
SPL 89 dB
RMS Power 1200W
Peak Power 2400W
Size & Weight
Box Specifications: Optimized for 1.2 cu ft sealed enclosure or
1.8 cu ft ported enclosure.
(Optimum: Tuned at 41 Hz)
Weight: 33.4 lbs (15.14kg)
Diameter: 12.4 inches (314.96mm)
Mounting Depth: 6.53 inches (165.86mm)
Hole Cut Out: 11.26 inches (286.00mm)
Note: All specifications are for each REVO12-XXX
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specs
Impedance: Dual 2 ohms
Resistance: 1.0 Ohm
Sd: 510.7 cm2
Xmax: 11 mm
Mms: 242 g
Voice Coil Size: 4.0 inches
Fs 40 Hz
Vas 24 Liters
Qms 5.00
Qes 0.42
Qts 0.39
Bl (T*m) 11.9
Le (mH) 0.5
SPL 89 dB
RMS Power 1200W
Peak Power 2400W
Size & Weight
1.8 cu ft ported enclosure.
(Optimum: Tuned at 41 Hz)
Weight: 33.4 lbs (15.14kg)
Wet Sounds REVO 12 XXX V4-B 12" SPL Marine Subwoofer (Each) | Safe and Sound HQ