Wet Sounds REVO 15 XXX V4-B 15" SPL Marine Subwoofer (Each)
15 inch SPL Marine Subwoofer. The REVO15-XXX is the first purpose built 15 SPL marine woofer in the world.
Advanced acoustical engineering and Advanced composite cone make the REVO15-XXX the subwoofer of choice for those looking for extreme bass. Ground up design using CAD and full Finite Element Analysis give you a woofer built for extreme use. Weighing in at over 70 pounds! With the REVO15-XXX, not only do you get killer bass but also some additional ballast! Powder Coated gloss black cast aluminum frame, high stiffness matte black polypropylene/carbon fiber/glass fiber cone, heavy duty magnetic system, high roll santoprene thermoformed rubber surround, fiberglass former, Dual 5 inch Voice coils, built In screw down speaker terminal blocks, integrated multi part cooling system with t yoke heat sink and combination peripheral/pole piece venting ensures high power and low voice coil temperatures. Power ratings at 2000 Watts RMS / 4000 Watts peak.
Specs
Impedance: Dual 2 ohms
Resistance: 1.0 Ohm
Sd: 855.3 cm2
Xmax: 23 mm
Mms: 484 g
Voice Coil Size: 5.0 inches
Fs 35 Hz
Vas 24 Liters
Qms 6.00
Qes 0.40
Qts 0.38
Bl (T*m) 17.4
Le (mH) 0.7
SPL 89 dB
RMS Power 2000W
Peak Power 4000W
Note: All specifications are for each REVO15-XXX
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specs
Impedance: Dual 2 ohms
Resistance: 1.0 Ohm
Sd: 855.3 cm2
Xmax: 23 mm
Mms: 484 g
Voice Coil Size: 5.0 inches
Fs 35 Hz
Vas 24 Liters
Qms 6.00
Qes 0.40
Qts 0.38
Bl (T*m) 17.4
Le (mH) 0.7
SPL 89 dB
RMS Power 2000W
Peak Power 4000W
Wet Sounds REVO 15 XXX V4-B 15" SPL Marine Subwoofer (Each) | Safe and Sound HQ