Wet Sounds REVO 10 FA 10" Free Air Marine Subwoofer (Each)
Free Air REVO subs are recommended primarily for Infinite Baffle (Free Air) applications where a dedicated subwoofer enclosure is not available or practical. Both 10 & 12 REVO FA subs are available in White or Black frames (Black frames use metallic grey cones). All REVO FA Subs are available in either single 2 Ohm or single 4 Ohm impedances.
All REVO 10 & 12 Subwoofers share the same design features:
Injection Molded Composite Cone For durability & low distortion.
Stainless Steel Terminals Designed to resist corrosion.
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 300
PEAK Watts: 600
Frequency Response: 20Hz to 500HZ
Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter
Size & Weight
Weight:
8.1 lbs (3.67 kg)
Diameter: 11.02 inches w/grill (279.90 mm)
Mounting Depth: 4.62 inches w/grill (117.47 mm)
Hole Cut Out: 9.45 inches (240.03 mm)
Box Specs: Optimized for Infinite Baffle (Free Air) applications or 1.3 cu ft sealed enclosure
Note: All specifications are for each REVO-10FA
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 300
PEAK Watts: 600
Size & Weight
Weight:
8.1 lbs (3.67 kg)
Wet Sounds REVO 10 FA 10" Free Air Marine Subwoofer (Each) | Safe and Sound HQ