Wet Sounds REVO 10 HP S4-B 10" High Power Marine Subwoofer (Each)
High Power REVO subs are recommended for applications where there is adequate room for a specifically designed sealed or ported subwoofer enclosure. Full specifications to design enclosures for REVO HP Subs are available at www.wetsounds.com. Both 10 & 12 REVO HP Subs are available in Black frames (with metallic grey cones) & single 4 Ohm impedance.
All REVO 10 & 12 Subwoofers share the same design features:
Injection Molded Composite Cone For durability & low distortion.
Stainless Steel Terminals Designed to resist corrosion.
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 400
PEAK Watts: 800
Frequency Response: 20Hz to 500HZ
Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter
Size & Weight
Weight:
8.1 lbs (3.67 kg)
Diameter: 11.02 inches w/grill (279.90 mm)
Mounting Depth: 4.72 inches (119.88mm)
Hole Cut Out: 9.45 inches (240.03 mm)
Box Specs: Min 1.0 cu ft sealed enclosure or 1.3 cu ft ported
Note: All specifications are for each REVO-10HP
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 400
PEAK Watts: 800
Size & Weight
Weight:
8.1 lbs (3.67 kg)
Wet Sounds REVO 10 HP S4-B 10" High Power Marine Subwoofer (Each) | Safe and Sound HQ