Wet Sounds REVO 12 FA 12" Free Air Marine Subwoofer (Each)
Free Air REVO subs are recommended primarily for Infinite Baffle (Free Air) applications where a dedicated subwoofer enclosure is not available or practical. Both 10 & 12 REVO FA subs are available in White or Black frames (Black frames use metallic grey cones). All REVO FA Subs are available in either single 2 Ohm or single 4 Ohm impedances.
All REVO 10 & 12 Subwoofers share the same design features:
Injection Molded Composite Cone For durability & low distortion.
Stainless Steel Terminals Designed to resist corrosion.
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 400
PEAK Watts: 800
Frequency Response: 20Hz to 400HZ
Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter
Size & Weight
Weight:
17.6 lbs (7.98kg)
Diameter: 12.6 inches (320.04mm)
Mounting Depth: 4.92 inches (124.96mm)
Hole Cut Out: 11.26 inches (286.00mm)
Vented Enclosure: 1.7 cu ft (Optimum: Tuned at 41 Hz)
Box Specs: Optimized for Infinite Baffle (Free Air) applications or 1.3 cu ft sealed enclosure
Note: All specifications are for each REVO-12FA
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specs
Impedance: 4 ohms
RMS Watts: 400
PEAK Watts: 800
Size & Weight
Weight:
17.6 lbs (7.98kg)
Wet Sounds REVO 12 FA 12" Free Air Marine Subwoofer (Each) | Safe and Sound HQ